Jak zapuścić zdrowe włosy?
Aby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, należy zadbać o swój organizm od wewnątrz i od zewnątrz. Stosowanie prawidłowej pielęgnacji włosów oraz regularne robienie badań laboratoryjnych jest niewątpliwie kluczowe jeśli chcemy mieć zdrowe włosy.
Wcierki na skórę głowy – pobudzenie porostu włosów
Stosowanie wcierek na skórę głowy pobudza włosy do wzrostu. Wcierki dostarczają bezpośrednio na skórę głowy substancji odżywczych niezbędnych dla dobrej kondycji włosów. Wcierki pobudzają także mikrokrążenie. Często zawierają ekstrakty, np. z papryczek chili, które lekko podrażniają, powodują poszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu więcej substancji odżywczych przedostanie się w głąb skóry i do włosów.
Masaż skóry głowy – jak wykonać?
Poprzez masaż skóry głowy poprawiamy ukrwienie, mieszki włosowe są lepiej odżywione, a tym samym przekłada się to na porost włosów. Masaż można wykonywać przy okazji stosowania wcierki do skóry głowy, olejowania, mycia, aplikowania płukanek na włosy lub po prostu na sucho. Wykonuj go opuszkami palców, kolistymi i delikatnymi ruchami.
Poprawna technika mycia włosów i skóry głowy – jak myć skórę głowy i włosy?
Pamiętaj, że głównie myjemy skórę głowy szamponem, a nie włosy. Unikaj zbierania całej długości włosów ku górze i pocierania nimi o siebie. Skup się na myciu samej skóry głowy. Spływająca piana i odżywka wystarczą do oczyszczenia włosów. Najlepiej jest suszyć włosy chłodnym nawiewem, który domyka łuski włosa i nie powoduje ich pękania, gdyż wtedy woda z włosów odparowuje wolniej.
Pokrzywa, skrzyp polny na porost włosów
Pokrzywa jest źródłem wielu witamin i minerałów potrzebnych naszym włosom do utrzymania dobrej kondycji oraz prawidłowego wzrostu. Pokrzywa wpływa także korzystnie na kondycję skóry głowy, zmniejszając jej przetłuszczanie się oraz łupież. Skrzyp polny jest źródłem krzemu, który stanowi budulec włosów. Dodatkowo krzem jest niezbędny do syntezy kolagenu i elastyny – dzięki nim włosy zachowują dobrą kondycję i mniej wypadają. Pokrzywę i skrzyp polny można przyjmować w postaci naparów lub herbatek do picia. Jak często należy je stosować? Oczywiście w zależności od potrzeb organizmu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, można pić takie herbatki codziennie.
Jakie badania laboratoryjne wykonać na włosy?
W kontekście zdrowych włosów warto wykonać następujące badania laboratoryjne: morfologia krwi, żelazo, ferratyna, TSH, FT3, FT4, prolaktyna, DHT, kortyzol, cynk, witamina D, witamina B. Wyniki badań pozwolą nam między innymi ustalić, czy problem wypadania włosów, ich łamliwości, osłabienia, ma podłoże w nieprawidłowościach zachodzących w naszym organizmie.
Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących tego, jak zapuścić zdrowe włosy, z pewnością pomocny będzie gotowy plan pielęgnacyjny Jak zapuścić i nie zwariować?, w którym znajdziesz m.in. informację o tym, jakie wcierki wybrać. Taki plan to Twój niezbędnik w prawidłowej pielęgnacji!