Jakie witaminy na włosy warto stosować?
Aby mieć piękne i zdrowe włosy, należy nie tylko zadbać o nie od zewnątrz, stosując odpowiednie kosmetyki, ale także zatroszczyć się o ich właściwe odżywienie od środka. Stosowanie odpowiedniej diety oraz suplementacji witaminowej pozwoli zachować nam zdrowy wygląd naszych włosów. W zależności od tego, z jakim włosowym problemem mamy do czynienia, powinniśmy sięgnąć po odpowiednie witaminy.
Wypadanie włosów witaminy:
Jeśli zmagasz się z problemem nadmiernego wypadania włosów, powinnaś sięgnąć po witaminę A. Dzięki niej włosy są gęste, mocne, nie wypadają, nie łamią się, pięknie lśnią. Witaminę A znajdziemy w zielonych liściach (szpinak, jarmuż), wątróbce, serze, maśle.
Zwiększone wypadnie włosów powoduje również brak odpowiedniej ilości witaminy E, której zadaniem jest ochrona włosów i mieszków włosowych. Jej niedobór sprawia, że włosy są matowe. Znajdziesz ją m.in. w migdałach, ziarnach zbóż.
Witaminy na porost włosów
Do stymulacji wzrostu nowych włosów przyczyniają się witaminy z grupy B. Hamują one wypadanie włosów i przyspieszają porost nowych. Dzięki nim włosy są mocniejsze. Pomagają także zwalczyć łupież. Jednymi z ważniejszych witamin z tej grupy są ryboflawina (witamina B2), którą znajdziemy m.in. w nabiale i nasionach roślinach strączkowych. Inną witaminą z tej grupy, jest np. witamina B5 (kwas pantotenowy), która nie tylko pobudza włosy do wzrostu, ale też działa łagodząco na stany zapalne skóry głowy. Znajdziemy ją w drożdżach, tłustych rybach i otrębach pszennych.
W suplementach na porost włosów często możemy spotkać także witaminę PP, czyli niacynę. Transportuje ona składniki odżywcze do cebulek włosów. Znajdziemy ją m.in. w drożdżach, orzeszkach ziemnych.
Jakie witaminy na wzmocnienie włosów?
Jeśli nasze włosy są osłabione, to powinniśmy sięgnąć po witaminę C. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, z którego są zbudowane włosy. Jej duża zawartość występuje w pomarańczach, kiwi, pomidorach, borówki i innych owocach i warzywach.
Siwienie włosów – brak witamin?
Często wymienianym czynnikiem przedwczesnego siwienia włosów są braki witamin, takich jak biotyna, czy witamina B12. Natomiast na proces siwienia również wpływają witaminy B5, B6, D, E, kwas foliowy oraz cynk, miedź czy żelazo.
Przyjmowanie witamin jest niezwykle ważne, jednakże, tak jak ze wszystkim, należy zachować zdrowy rozsądek i umiar. Nadmiar witamin, zwłaszcza spowodowany przyjmowaniem zbyt dużej liczby suplementów diety, może mieć odwrotny efekt do zamierzonego. Nie zapominajmy również o tym, że podstawą diagnostyki chorób są badania laboratoryjne.
Jeżeli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej pielęgnacji włosów, zapraszam na włosowe korepetycje online!