Niedobór żelaza i jego wpływ na włosy
Żelazo jest bardzo ważnym mikroelementem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest składnikiem hemoglobiny i mioglobiny, które odpowiadają za transport tlenu i dwutlenku węgla za pośrednictwem krwi. Żelazo wpływa na odporność organizmu, pracę mięśni i serca. Jakie skutki dla kondycji włosów może powodować jego niedobór?
Jeżeli w naszym organizmie mamy niedobór żelaza, może to skutkować pogorszeniem się ogólnej kondycji włosów. Włosy staną się łamliwe, będą się kruszyć, mogą wypadać, być matowe oraz szybciej siwieć. Dlaczego tak się dzieje? W mieszkach włosowych zachodzi wiele procesów metabolicznych, podczas których występuje zapotrzebowanie m.in. na żelazo. Jeśli tego żelaza w naszym organizmie jest za mało, wtedy do mieszków włosowych żelazo nie jest dostarczane. Zostaje zaburzony cykl życia włosa. Faza wzrostu włosów (anagen) zostaje skrócona i włosy przechodzą w fazę spoczynku (telogen) – zaczynają wypadać.
Niedobór żelaza a niedokrwistość
Niedokrwistość (anemia) to stan wywołany obniżeniem stężenia hemoglobiny poniżej zakresu referencyjnego (potocznie normy). Dodatkowo występuje obniżenie masy krwinek czerwonych w stosunku do masy ciała.
Często nagłe pogorszenie się kondycji włosów oraz ich wypadnie może być dla nas oznaką pierwszych objawów występowania niedokrwistości z niedoboru żelaza. Dzieję się tak dlatego, że włosy dla naszego organizmu nie są priorytetem. Nie będą zatem otrzymywać żelaza w pierwszej kolejności, gdyż występuje ono w zmniejszonej ilości i zostanie przeznaczone dla organów/komórek, które są bardziej priorytetowe dla naszego organizmu.
Niedobór żelaza a siwienie
Aby powstał barwnik włosa (melanina), potrzebnych jest wiele „składników”, m.in. żelazo, dlatego przy jego niedoborze może pojawić się siwienie włosów. Dodajmy, że problem dotyczy raczej nagłego i przedwczesnego siwienia. Ten proces jest wciąż badany.
Ferratyna a wypadanie włosów
Ferratyna to białko, które kompleksuje jony żelaza. Jest to magazyn dla żelaza w naszym organizmie. Jeśli mamy obniżony poziom ferratyny, może to wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza, przy której właśnie występuje, m.in. wypadanie włosów. Dlatego warto, aby w diagnostyce poza oznaczeniem żelaza, pojawiło się oznaczenie ferratyny.
Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, np. wzmożone wypadnie włosów, warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu zleci Ci badania laboratoryjne, aby skontrolować Twój stan zdrowia.
O Twoich włosowych problemach możemy porozmawiać w czasie włosowych korepetycji online, które z pewnością mogą być dobrym pierwszym krokiem do świadomej pielęgnacji włosów.