Na czym polega prawidłowa pielęgnacja włosów?
Pamiętaj, że jest kilka rzeczy, o których nie możesz zapomnieć podczas prawidłowej pielęgnacji włosów. Po pierwsze nie porównuj swoich włosów z innymi. Każdy z nas jest inny i każdego włosy będą inaczej reagowały na różne kosmetyki, metody stylizacji, itd. Dlatego też warto samemu przetestować różne produkty, metody dbania o włosy tak, aby dobrać te, które najlepiej nam pasują i dają najlepsze rezultaty. Tak jak wszystko wymaga czasu, tak samo musisz dać sobie i swoim włosom czas, bo efekty prawidłowej pielęgnacji nie będą widoczne od razu. Pojawią się dopiero po pewnym czasie od rozpoczęcia regularnej prawidłowej pielęgnacji. U każdego też ten czas będzie inny. Ważna jest na pewno regularność, bo bez niej nie będzie takich efektów, o jakie nam chodzi. Niestety początki zawsze są trudne, ale dla świetnych efektów warto spróbować. I pamiętaj – każde włosy są i będą piękne!
Jak zacząć dbać o włosy?
W tym artykule znajdziesz 6 prostych rad od czego zacząć pielęgnację włosów.
Po pierwsze susz włosy chłodnym nawiewem. Suszenie włosów gorącym powietrzem może doprowadzić do pękania łusek włosa, co będzie skutkowało wykruszaniem się włosów. Natomiast chłodny nawiew domyka łuski włosa i nie powoduje ich pękania, ponieważ woda z włosów odparowuje wolniej.
Warto zmienić ręcznik typu frotte na ręcznik z mikrofibry lub dzianiny (możesz znaleźć je w moim sklepie). Ręcznik typu frotte na swojej powierzchni ma „odstające pętelki” (okrywa pętelkowa), o które łuski włosa zaczepiają się, co prowadzi do ich zniszczeń, rozdwajania końcówek i łamania się włosów.
Należy zadbać o to, aby nie spać w mokrych włosach. Włosy, gdy są mokre, są bardziej delikatne niż gdy są suche, przez co są bardziej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia. O takie uszkodzenia łatwo podczas snu, gdy włosy pocierają o poduszkę i siebie nawzajem.
Pamiętaj, aby zabezpieczać włosy na noc. Najlepszą „fryzurą” do spania będzie: luźny koczek, warkocz, lub dla posiadaczek długich włosów luźny kucyk, który można przerzucić przez poduszkę. Zabezpieczy to włosy przed mechanicznym tarciem ich o powierzchnię poduszki i karku.
Wskazane jest, aby spać na poszewce z satyny bawełnianej (możesz znaleźć taką w moim sklepie). Taki materiał jest śliski i nie stanowi oporu dla włosów. Włosy „ślizgają” się po takiej poszewce, co chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
I ostatnie, ale równie ważne! Daj sobie czas! To bardzo ważne! Potrzeba czasu, aż włosy będą gładkie, lśniące lub będą pięknie się kręcić. Każdy ma inne włosy, startuje z innego etapu. Jednym dojście do oczekiwanych efektów zajmie miesiąc, a innym rok, dwa czy dłużej. Nie należy się porównywać, tylko robić swoje, czyli dążyć do tego, aby włosy były zdrowe i piękne.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów?
Rozpocznij od wypisania niezbędnych kosmetyków, których będziesz potrzebować. Twój niezbędnik wersja minimum to: mocny szampon, łagodny szampon, peeling do skóry głowy, odżywka humektantowa, odżywka proteinowa, odżywka emolientowa, olej dobrany do porowatości, serum na końcówki, ewentulanie: stylizator, odżywka bez spłukiwania.
Zweryfikuj te kosmetyki, które już masz, pod względem ich składu. Skoro już wiesz, czego potrzebujesz, teraz sprawdź w swojej kolekcji kosmetyków do włosów, które produkty będą się nadawać, a które nie. Odpowiedzi na pytania, jakich substancji szukać w składzie, aby zakwalifikować kosmetyk do danej kategorii, znajdziesz w moich początkowych postach na Instagramie.
Prawdopodobnie konieczna będzie wymiana akcesoriów do włosów. Nie pomijaj tego kroku i nie odkładaj go na sam koniec. Przecież ręcznika używamy codziennie, gumek do włosów, szczotek czy poszewek również. Warto zadbać o to, by i tutaj nie narażać włosów na zniszczenia. Jeśli chodzi o ręcznik, to polecam mikrofibrę lub dzianinę. Poszewka najlepiej, aby była ze śliskiego materiału (np. satyna bawełniana). Gumki podobnie – satyna lub jedwab. Szczotki dopasuj do swoich włosów (podpowiedzi znajdziesz w moim poście na Instagramie).
Dobierz odpowiednią metodę mycia dla swoich włosów. Oczywiście najbardziej polecaną i popularną jest metoda OMO i od niej warto rozpocząć, ale są również metody MO, OM, OMOO. O każdej z nich przeczytasz na moim profilu na Instagramie.
Konieczna będzie weryfikacja techniki mycia włosów i skóry głowy. Pamiętaj, że głównie myjemy skórę głowy szamponem, a nie włosy. Oznacza to, że należy unikać zbierania całości długości włosów ku skórze głowy i pocierania nimi wzajemnie o siebie. Skup się na myciu samej skóry głowy (włosy swobodnie zwisają). Spływająca piana oraz odżywka wystarczą do oczyszczenia włosów.
Kluczem do sukcesu w prawidłowej pielęgnacji jest obserwacja. Po każdym myciu zapisuj efekty lub rób zdjęcia. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zorientować się, co lubią Twoje włosy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, np. jak często stosować różne kosmetyki. Jednakże pamiętaj, że jeśli np. po użyciu odżywki humektantowej, masz wielki puch na głowie, nie musi to oznaczać, że generalnie odżywki humektantowe nie są dla Ciebie. Spróbuj użyć innej odżywki, o innym składzie, potrzymaj krócej na głowie. Testuj i sprawdzaj.
A jeśli chcesz jeszcze lepiej ogarnąć pielęgnację włosów, to zapraszam na konsultacje online w ramach włosowych korepetycji!