Co może się przyczyniać do wypadania włosów?
Wypadanie włosów to problem bardzo złożony i może go wywoływać wiele różnych czynników. Poznajmy te, które występują najczęściej.
Nieprawidłowa pielęgnacja
Niestety często nasze codziennie nawyki mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Szarpanie włosów podczas czesania lub ciągłe wiązanie włosów w bardzo ścisłe kucyki i koki powoduje, że włosy są osłabione. Należy zwrócić uwagę także na dobór akcesoriów do włosów – czy szczotka i gumki do włosów są odpowiednie. Gumki, które zbyt mocno uciskają włosy lub mają wstawki, o które włosy się zaczepiają, będą powodowały ich wypadnie. Warto sprawdzić także, czy kosmetyki, których używamy są dla nas dobre i nie powodują przesuszenia skóry głowy, a nawet podrażnienia lub uczulenia, które jest wywołane składnikiem ze składu stosowanego produktu do skóry głowy.
Choroby tarczycy
Receptory dla hormonów tarczycy obecne są również w mieszkach włosowych. Dlatego też hormony tarczycy mają wpływ na rozwój i funkcjonowanie oraz utrzymanie mieszków włosowych. Hormony tarczycy poprzez swój wpływ na metabolizm komórek (również komórek włosa) będą przyspieszać pojawienie się fazy telogenowej (wypadanie włosów). Zostają obniżone/podwyższone przemiany metabolizmu, co skutkuje przyspieszeniem pojawienia się fazy spoczynku włosa.
Stres
W wyniku stresu przez mózg (a w zasadzie przysadkę mózgową) produkowana jest zwiększona ilość prolaktyny. Dodatkowo stres zwiększa ilość wydzielanego kortyzolu z nadnerczy (w końcu kortyzol to hormon stresu). Zwiększone stężenie kortyzolu może szkodliwie (niszcząco) wpływać na proteoglikany (niezbędne do przebiegu fazy wzrostu włosów) w mieszkach włosowych. Prolaktyna przyspiesza przejście włosów w fazę spoczynku, ponieważ prolaktyna hamuje podział keratynocytów (te komórki są najliczniejszą grupą komórek w mieszku włosowym).
Czas po porodzie
Wypadanie poporodowe jest wynikiem zaburzeń hormonalnych po urodzeniu dziecka. Podczas trwania ciąży estrogeny były w podwyższonym stężeniu, dzięki czemu przez okres 9 miesięcy włosy mogły wyglądać na o wiele zdrowsze i w lepszej kondycji, mniej wypadały. Po porodzie ten poziom estrogenów gwałtownie spada. Natomiast wzrasta stężenie prolaktyny. Wypadanie poporodowe zwykle trwa do około 6 miesięcy po porodzie. U kobiet karmiących piersią ten czas może się wydłużyć z uwagi na ciągle utrzymujący się wysoki poziom prolaktyny, która odpowiada za laktację.
PCOS – Zespół Policystycznych Jajników
Wypadnie włosów przy zespole policystycznych jajników wiąże się z działaniem DHT (aktywna forma testosteronu) na mieszki włosowe. Obserwuje się miniaturyzację mieszków włosowych w efekcie czego włosy wypadają. Przy PCOS zwiększa się produkcja insuliny, a to powoduje wzrost poziomu testosteronu, który w nadmiarze (u kobiet) może prowadzić do wypadania włosów. Bardzo często przy PCOS u kobiet obserwuje się łysienia androgenowe.
Niedobory
Jeśli nasz organizm cierpi na niedobór składników mineralnych lub witamin, to również może to powodować, że kondycja włosów będzie gorsza i włosy zaczną bardziej wypadać. Przede wszystkim chodzi tu o niedobór żelaza; witamin z grupy B; cynku; witamin A, C, E; witaminy D.
Pamiętaj, że przyczyn wypadania włosów może być jeszcze wiele więcej. Jeśli zastanawiasz się, czy nie borykasz się z nadmiernie wypadającymi włosami, to warto udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie badania laboratoryjne w kierunku diagnostyki wypadania włosów. Natomiast jeśli chcesz sprawdzić, czy przyczyna nie leży po stronie prawidłowej pielęgnacji włosów, zapraszam na włosowe korepetycje online!