Jakie badania zrobić przy wypadaniu włosów?
Zaburzenia hormonalne tarczycy mogą wywoływać nie tylko zmiany wewnątrz organizmu, ale i zmiany na zewnątrz, a dokładniej w kondycji włosów. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów lub nawet łysienia.
Dlaczego choroby tarczycy wpływają na włosy?
Receptory dla hormonów tarczycy obecne są również w mieszkach włosowych. To dlatego hormony tarczycy mają wpływ na rozwój i funkcjonowanie oraz utrzymanie mieszków włosowych. Jeśli cierpimy na zaburzenia hormonalne tarczycy, to będzie się to również przejawiać w kondycji włosów. Najczęściej będzie się to objawiać wypadaniem włosów lub łysieniem.
Niedoczynność tarczycy a włosy
Przy niedoczynności tarczycy występuje niedobór hormonów tarczycy. Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Wypadanie włosów, jeśli się pojawia, to zazwyczaj kilka miesięcy po wystąpieniu choroby tarczycy (jest to związane z czasem trwania cyklu wzrostu włosa). Wypadanie włosów raczej dotyczy całej powierzchni głowy – włosy są rzadkie. Może być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków przeciwtarczycowych. Włosy bez odpowiedniej pielęgnacji mogą stać się suche, szorstkie i łamliwe.
Nadczynność tarczycy a włosy
Nadczynność tarczycy to występowanie nadmiaru hormonów tarczycy. Choroba Graves-Basedowa jest jedną z najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy. W tym przypadku również może pojawić się wzmożone wypadanie włosów (kilka miesięcy po wystąpieniu choroby narządu). Włosy zazwyczaj są cienkie i o zwiększonym połysku. Wypadanie włosów może dotyczyć całej powierzchni głowy (rozlane) lub zlokalizować się w którejś części (często jest to obszar czołowy).
Jakie badania laboratoryjne warto wykonać w kierunku chorób tarczycy?
Przede wszystkim i na samym początku przesiewowo wystarczy najpierw samo TSH, FT3 i FT4. Na dalszym etapie diagnozy należy wykonać badania aTPO, aTg, Tg, CT.
Jeśli stosujesz leki lub suplementy diety zawierające biotynę odstaw je ok. tydzień przed wykonaniem badania w kierunku zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Dlaczego? Biotyna podczas oznaczania parametrów w kierunku chorób tarczycy będzie zakłócała ich prawidłowy przebieg (w odczynnikach wykorzystywana jest biotyna, więc przebieg reakcji będzie zakłócony przez biotynę przyjmowaną przez pacjenta), co wpłynie na niezgodny z rzeczywistością wynik badania.
Należy pamiętać, że problem wypadania włosów jest o wiele bardziej złożony i może mieć podłoże w wielu innych schorzeniach. Jeżeli dotyczy Cię problem wypadania włosów i chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak sobie z nim poradzić, zapraszam na włosowe korepetycje online.