Przyczyny łupieżu – jak sobie z nim radzić?
Łupież – przyczyny:
Łupież to choroba skóry głowy, w której obserwujemy złuszczanie zrogowaciałej skóry głowy z często towarzyszącym łojotokiem. Opisane zjawisko najczęściej przybiera postać drobnych płatów.
Jedną z głównych przyczyn powstawania łupieżu jest zaburzona czynność namnażania się komórek naskórka. To powoduje, że „cykl życia” komórek naskórka zostaje skrócony z ok. 28 dni do 7-15 dni i komórki szybciej obumierają.
Drugą przyczyną powstawania łupieżu jest obecność grzyba drożdżopodobnego (Malassezia furfur). W warunkach fizjologicznych ten drożdżak wchodzi w skład mikroflory skóry owłosionej w ok. 45%. W przypadku osób, które cierpią na łupież ten procent jest o wiele większy, ponieważ może wynosić ponad 70%. Malassezia furfur u osób z łupieżem namnaża się szybciej.
Zazwyczaj łupież ma przebieg przewlekły i jest zmienny sezonowo. Bardzo często pojawia się wraz ze zwiększonym przetłuszczaniem się skóry głowy.
Jakie są rodzaje łupieżu?
Możemy wyróżnić dwie odmiany łupieżu – zwykły i tłusty. Łupież zwykły charakteryzuje się obfitymi, drobnymi płatkami złuszczającego się naskórka owłosionej skóry głowy, łuski są białe, odpadają w trakcie czesania lub samoistnie, nie obserwuje się stanu zapalnego skóry głowy lub wzmożonego wypadania włosów, najczęściej pojawia się na szczycie głowy, okolic ciemieniowych i skroniowych. Łupież tłusty ma tłuste, żółte łuski, które mocno trzymają się skóry głowy, mogą powstawać strupki, występuje stan zapalny, występuje duży świąd, wypadanie włosów.
Jak leczyć łupież?
Leczenie łupieżu opiera się na wprowadzeniu odpowiednich szamponów i preparatów, które mają działanie przeciwgrzybicze, keratolityczne (złuszczające naskórek), cytostatyczne (wpływające na cykl życia komórek). Leczenie ogólne (lekami np. antybiotykiem) dotyczy raczej tylko bardzo ciężkich postaci łupieżu.
Co stosować na łupież?
Jakich kosmetyków powinniśmy szukać, aby walczyć z łupieżem? Mających działanie keratolityczne (siarka, kwas salicylowy, mocznik) – nie można stosować ich w nadmiarze, działanie przeciwgrzybicze (siarczek selenu, pirytionian cynku, imidazol, cyklopiroksolamina), działanie cytostatyczne (siarczek selenu, dziegieć).
Łupież może powracać. A zatem, gdy go wyleczymy, nie zapominajmy o stosowaniu prawidłowej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jeśli masz problem z łupieżem i chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o swoje włosy i skórę głowy, skorzystaj z włosowych korepetycji online. W czasie spotkania będziemy mogły szczegółowo omówić problem i znaleźć rozwiązanie!