Jak uratować włosy suche?
Problem suchych włosów jest dość powszechny i może być spowodowany różnymi czynnikami. Poniżej postaram się omówić najczęstsze przyczyny suchych, sianowatych włosów i podpowiedzieć, jak się z nimi uporać.
Po pierwsze sprawdź, czy Twoim włosom nie brakuje po prostu nawilżenia. Przy niewystarczającej lub znikomej ilości humektantów w pielęgnacji włosy mogą być suche i szorstkie. Przeanalizuj swoją równowagę PEH i upewnij się, że nie brakuje w niej humektantów. Jeśli jednak okaże się, że mimo ich dostarczania włosy dalej są suche, warto rozważyć wprowadzenie regularnego olejowania na podkład humektantowy, dłuższego trzymania odżywek humektantowych lub stosowania produktów bardziej bogatych w humektanty.
Problem suchych włosów może dotyczyć osób, które regularnie rozjaśniają lub farbują włosy i nie stosują prawidłowej pielęgnacji. Niestety takie zabiegi fryzjerskie mogą powodować utratę nawilżenia włosów. Nie znaczy to oczywiście, że nie możemy ich wykonywać. Po prostu trzeba wprowadzić prawidłową pielęgnację włosów. Postaw na produkty bardziej treściwe, takie które odżywią Twoje włosy. Regularnie wykonuj olejowanie i dbaj o końcówki włosów.
Być może w Twojej pielęgnacji jest za dużo protein. Zdarza się tak, że w wyniku przeproteinowania włosy są przesuszone. Jeśli Twoje włosy nie za bardzo „lubią” się z proteinami, zmniejsz częstotliwość ich stosowania oraz raczej zrezygnuj z laminowania żelatyną. Zwróć także uwagę na rodzaj protein dostarczanych wraz z odżywkami – być może Twoje włosy nie będą dobrze reagowały na którąś z grup protein (np. zwierzęce, roślinne).
Jeśli na co dzień (lub bardzo często) stosujesz prostownicę, lokówkę lub inne sprzęty operujące wysoką temperaturą, to będzie się to objawiało wysuszeniem włosów. Tak samo w przypadku suszenia włosów gorącym nawiewem. Ogranicz stosowanie prostownicy i lokówki raczej tylko przygotowań przed wielkimi wyjściami (podobne efekty jesteś w stanie osiągnąć prawidłową pielęgnacją). Przy suszeniu suszarką, susz ani nie za zimnym, ani nie za ciepłym nawiewem.
Jesienią i zimą zaczyna się okres grzewczy. Ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach będzie działało wysuszająco na włosy. Regularne olejowanie (zwłaszcza na podkład nawilżający) będzie świetnym rozwiązaniem w tych porach roku. Zadbaj również o nawilżenie skóry głowy – tutaj sprawdzi się wcierka do skóry głowy.
Latem ma miejsce bardzo podobna sytuacja jak w przypadku jesieni i zimy, tylko z tą różnicą, że ciepło jest na zewnątrz, a nie w pomieszczeniach. Dodatkowo włosy są narażone na oddziaływanie promieniowania słonecznego, co również wysusza włosy. Latem zabezpieczaj włosy mgiełkami zawierającymi filtry UV. Być może nieuniknione stanie się stosowanie mgiełek silikonowych dla zachowania nawilżenia włosów. Nie zapomnij również o dostarczaniu humektantów i emolientów w większej ilości w tym okresie.
Innym z problemów może być kwaśne pH. Przy zbyt częstym stosowaniu płukanek octowych lub produktów zawierających duże ilości octu również może dojść do przesuszenia. Dlatego też płukanki octowe i produkty zawierające ocet w składzie stosuj raz na 1-2 tygodnie (nie częściej). Nie zwiększaj stężenia mieszaniny przy płukance octowej (1 litr wody i 1 łyżka octu).
Upewnij się, że w składzie kosmetyków, których używasz, nie ma alkoholi wysuszających. Duży potencjał wysuszający wykazują alcohol denat (etanol) i isopropyl alcohol.
Pamiętaj, że jeśli szczegółowo i indywidualnie chcesz omówić swój włosowy problem, możesz zapisać się na włosowe korepetycje online. Pomogę Ci znaleźć przyczynę suchych włosów i dobrać produkty do prawidłowej pielęgnacji włosów.